En av de grejer vi krisande vita medelklassmän brukar har ångest över är ju vår köttkonsumtion. För samtidigt som det känns onödigt att helt tanklöst stoppa i sig en massa olyckliga djur (som inte ens smakar särskilt gott) så vill vi ju heller inte gå totalt vego. En enkel lösning, som jag ser det, är helt enkelt att äta mindre kött men när man väl gör det slå på stort och bara välja glada och goda djur. På så sätt blir alla glada: miljön, kossorna, de schyssta bönderna och våra smaklökar. Dock är det ju lättare att fortsätta att handla slappa biffar på ICA, som jag har skrivit om förr, men igår tog jag äntligen tag i saken. Tillsammans med ett par andra köttdudes åkte jag och köpte en halv ekologisk kviga som vi sedan fixade iordning. Det var mycket mysigt. Men mer om detta i ett kommande nummer i Café. Här är ett par bilder så länge:
Första hade vi styckningsbonanza i the killroom.
Sedan provsmakade vi naturligtvis lite.
Och eldade en massa. Satan vad vi elda.
Min familj äger en flock Highland Cattles med grannarna. Vi har styckat en del kalvar. Det är inte så där jättemysigt, men definitivt bättre än nötköttet man köper affär (och tusen gånger godare)
Tur att jag inte blev bjuden. Hatar ju som bekant både kött och eld.
Hehe, stackars Kalle!
Fint köp! Själv blir det mest viltkött, vilket också känns som en bra mellanväg om man vill vara lite ekologisk men samtidigt karnivor.
Bra val att göra om till en matblogg! Kan du inte tipsa om rolig och läsvärd matlagningsrelaterad litteratur?
Ja! Speciellt tacos-litteratur.
Haha, tillåt mig att skratta hjärtligt. Hade jag haft en kolumn i Metro hade jag gjort mig lustig över ”den moderne mannen” och använt detta inlägg som exempel.
Helt rätt tänkt enligt mig. Ser fram emot reportaget!
Btw. kul att ha dig tillbaka!
Jag vet inte hur glad den där kon är i för sig, men tanken var säkert god.